توقف ماشین لباسشویی در حین کار | علل و راهکارهای رفع آن

وبلاگ - برنامه های شستشو ۱۱ آبان ۱۳۹۹
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

اگر با توقف ماشین لباسشویی در حین کار مواجه شدید، نگران نشوید. توقف ماشین لباسشویی می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که در ادامه به تمامی آن‌ها و روش‌های برطرف کردن این علل اشاره کرده‌ایم.

توقف ماشین لباسشویی در حین کار | علل و راهکارهای رفع آن

 

یکی از مشکلاتی که ممکن است حین استفاده از ماشین لباسشویی با آن مواجه شده باشید، توقف ماشین لباسشویی در حین کار است. درصورتی‌که پس از توقف، کدهایی با ترکیب عدد و حروف روی صفحه‌نمایش دیده شد از طریق راهنما می‌توانید این کدها را شناسایی و در پی رفع آن‌ها باشید.  اما درصورتی‌که ماشین بدون نمایان کردن کدی و به‌یک‌باره متوقف‌شده است مطالعه ادامه این مقاله می‌تواند به شما برای رفع این مشکل کمک کند.

اولین اقدام پس از توقف ماشین لباسشویی در حین کار

درصورتی‌که برای اتصال سیم ماشین لباسشویی خود از تبدیل ۳ به ۲ و یا محافظ الکتریکی استفاده کرده‌اید، بهتر است پیش از خواندن مقاله حتماً محافظ و تبدیل را چک کرده و از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. توقف ماشین لباسشویی در حین کار با توجه به آنکه ماشین پس از توقف، خاموش یا روشن بماند در دو حالت دسته‌بندی می‌شود که در ادامه به بررسی هر دو حالت می‌پردازیم.

توقف ماشین لباسشویی در حین کار و خاموش شدن آن

توقف ماشین لباسشویی در حین کار و خاموش شدن آن

 

تصور کنید که ماشین لباسشویی شما حین شستشو به ناگهان متوقف و خاموش می‌شود، این توقف می‌تواند به دلیل مشکل در بخش الکتریکی و یا مکانیکی باشد. سه عامل اصلی باعث بوجود آمدن این مشکل خواهند شد.

1. خراب شدن خازن پارازیت گیر

خازن پارازیت گیر وسیله‌ای برای کنترل حجم بار الکتریکی ورودی به دستگاه است که معمولاً در انتهای دوشاخه لباسشویی نصب می‌شود. این خازن وسیله‌ای مانند فیوز در جعبه‌تقسیم است که در صورت وجود مشکل در بار ورودی می‌سوزد تا بدین‌وسیله جریان برق را قطع کند تا دستگاه دچار آسیب نگردد. هرگونه مشکل در این بخش می‌تواند مانع روشن شدن دستگاه شود و در صورت وجود ایراد در این بخش می‌بایست خازن را تعویض کرد، زیرا امکان تعمیر این قطعه وجود ندارد.

2. خرابی ناگهانی دو شاخه برق

اتصالات موجود در دوشاخه برق ماشین لباسشویی به دلیل بار زیاد جریان الکتریکی موجود در آن به‌مرورزمان ذوب می‌شوند و همین موضوع باعث قطع جریان و خاموش شدن دستگاه خواهد شد.

3. خرابی تایمر و برد الکترونیکی

همانند سایر وسایل الکتریکی، ماشین‌های لباسشویی نیز از گذشته تاکنون و با پیشرفت تکنولوژی تغییرات زیادی داشته‌اند. در مدل‌های پیشرفته امروزی برد الکتریکی یا صفحه‌نمایش لمسی وظیفه تنظیم دستگاه و ارسال فرمان برای شروع کار را بر عهده دارند که در گذشته این وظیفه بر عهده تایمرها بوده است. هرگونه نوسان برق و یا خرابی قطعه‌هایی نظیر شیر برقی و المنت می‌تواند موجب آسیب به این بخش شده و دستگاه را خاموش نماید. تعویض این بخش نیاز به یک متخصص حرفه‌ای داشته و شما به‌تنهایی نمی‌توانید این مشکل را شناسایی و رفع کنید.

توقف ماشین لباسشویی در حین کار و روشن ماندن آن

توقف ماشین لباسشویی در حین کار و روشن ماندن آن

 

درصورتی‌که ماشین لباسشویی شما حین انجام کار به ناگهان متوقف‌شده ولی برعکس حالت بالا خاموش نشده و روشن است، این مشکل به علل مختلفی می‌تواند روی دهد که در ادامه هرکدام شرح داده‌شده‌اند.

1. مشکل در میکروسوئیچ درب

احتمالاً تابه‌حال برایتان پیش‌آمده که به علت درست بسته نشدن درب ماشین لباسشویی، پس از زدن دکمه شروع هیچ اتفاقی نیفتد. این مسئله می‌تواند به دلیل درست بسته نشدن درب و یا حتی مشکل در میکرو سوئیچ دستگاه باشد. قطعه‌ای برای جلوگیری از چرخش دیگ ماشین به دلیل باز بودن درب آن است که در صورت خراب شدن می‌تواند موجب توقف ناگهانی شستشو حین کار شود.

2. خرابی زبانه و موتور قفل درب ماشین لباسشویی

در ماشین‌های لباسشویی، فرآیند کار به‌گونه‌ ایست که دستگاه در صورتی که اطمینان حاصل کند درب بسته است، شروع به چرخش خواهد کرد.

همانند حالت بالا یکی از علل عدم شروع به کار ماشین لباسشویی، مشکل در زبانه و قفل درب آن است که به دستگاه اطلاع می‌دهد که درب بسته نیست و از شروع به کار آن جلوگیری می‌کند. خیلی از اوقات پیش می‌آید که به‌دلیل استفاده مکرر و یا گذر زمان این قفل دچار آسیب و ساییدگی شده و به یک‌باره و حین شستشو موجب توقف لباسشویی خواهد شد.

3. مشکل در تایمر

همان‌طور که در بالا گفته شد، تایمر درواقع همان برد در دستگاه‌های پیشرفته امروزی است که وظیفه ترتیب کارها و دستور دهی به دستگاه را بر عهده دارد. معمولاً در مدل‌های قدیمی ۲ دلیل اصلی یعنی مشکل در توپی تایمر و مشکل در چرخ‌دنده‌های تایمر می‌تواند باعث توقف دستگاه شود. برای عیب‌یابی این بخش می‌بایست حتماً از یک متخصص کمک بگیرید.

4 . مشکل در شیر ورودی آب یا شیر برق

یکی از علل توقف ماشین لباسشویی در حین کار، اختلال در شیر آب است. شیر ورودی آب ماشین‌های لباسشویی وظیفه ورود آب به دیگ ماشین جهت شسته لباس‌ها را بر عهده دارد.  اگر در طی خیس شدن لباس‌ها، آب کافی به دیگ وارد نشود، ماشین تا زمان ورود آب به دیگ در حالت توقف و انتظار باقی می‌ماند و همین عامل موجب توقف کار ماشین خواهد شد.

5. مشکل در برد کنترل

یکی دیگر از علل توقف ناگهانی دستگاه حین کار، وجود مشکل در برد کنترل آن است که البته معمولاً این مسئله به‌ندرت پیش می‌آید.

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی و یا ارسال سریع متخصصین به منزل برای محصولات پاکشوما شما می‌توانید با پاک سرویس تماس بگیرید.