شستن پتو در ماشین لباسشویی | بایدها و نبایدهای آن

وبلاگ - برنامه های شستشو ۱۰ آبان ۱۳۹۹
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

یکی از رایج‌ترین سؤالاتی که از متخصصین پاک سرویس پرسیده می‌شود، این است که شستن پتو با ماشین لباسشویی کار درستی است یا به دستگاه ما آسیب وارد می‌کند؟ با ما باشید تا پاسخ این سؤال را بررسی کنیم.

شستن پتو در ماشین لباسشویی | بایدها و نبایدهای آن

 

شاید اولین سؤالی که پس از احساس نیاز به شستن پتو برایتان پیش بیاید این باشد که آیا امکان شستن پتو در ماشین لباسشویی وجود دارد یا خیر؟ بسیاری از افراد معتقدند که در صورت بزرگ بودن ماشین و اندازه مناسب پتو می‌توان از لباسشویی برای شستن پتو استفاده کرد اما متخصصین ما نظر دیگری دارند.

چرا شستن پتو در ماشین لباسشویی کار اشتباهی است!

 پیشنهاد متخصصین پاک سرویس این است که به‌هیچ‌عنوان و تحت هیچ شرایطی پتو را در داخل ماشین لباسشویی نیندازید. جنس پتو و خاصیت آبگیری بسیار بالای آن باعث می‌شود که پس از قرار گرفتن در ماشین لباسشویی و اضافه شدن آب به آن، وزن پتو حداقل ۳ برابر شود و فشار زیادی به ماشین لباسشویی وارد می‌کند. حتماً توجه داشته باشید که با این کار به‌سادگی می‌توانید باعث خراب شدن لباسشویی خود شده و هزینه زیادی برای تعمیر آن متحمل شوید.

روش جایگزین برای شستن پتو در ماشین لباسشویی

یکی از مطمئن‌ترین راهکارها برای شستن پتو، سپردن آن به خشک‌شویی‌های مجاز در سطح شهر و راهکار دیگر شستن در خانه و با دست است.

نکاتی که پیش از شستن پتو باید به آن توجه کرد.

توجه به برچسب برای شستن پتو در ماشین لباسشویی

  • خواندن لیبل روی پتو

اولین کاری که پیش از شستشوی پتو می‌بایست انجام دهید، خواندن برچسب یا همان لیبل متصل به پتو است زیرا هر پتو متناسب با جنس آن باید در دما و با مواد خاصی شسته شود.

  • تکاندن پتو

پیش از شستشوی پتو، حتما آن را در بالکن یا حیاط تکانده تا گرد‌و‌غبار، مو یا هر جسم درشتی که روی آن قرار دارد، از آن جدا شود.

  • اندازه پتو

متناسب با اندازه پتو باید تشت یا فضای مناسب برای شستشو را انتخاب کنید.

 

آموزش مرحله به مرحله شستن پتو با دست

حال که شستن پتو در ماشین لباسشویی روش خوبی نیست بنابراین به سراغ شستن دستی پتو می‌رویم. برای این کار کافی ست مراحل زیر را طی کنید.

  1. پس از انجام مراحل بالا، پتو را در تشت حاوی آب سرد به مواد شوینده آغشته کنید.
  2. پس از آنکه تمام قسمت‌‌های پتو خیس شد، با دست و به آرامی آن را چنگ زده و در تشت جابجا کنید.
  3. بعد از شستن پتو، آب را خالی کرده و تشت را با آب تمیز پر کنید.
  4. حال پتو را در آب تمیز چنگ زده تا کف و آلودگی‌ها کاملا از آن خارج شود، این کا را تا زمانی که تمام کف‌ها از پتو خارج شود ادامه دهید.
  5. پس از تمیز شدن پتو و خارج شدن تمام کف‌ها، پتو را فشرده تا آب آن کامل خارج شود و با کمک یکی از روش‌های زیر آن را خشک کنید.

شستن پتو در ماشین لباسشویی و خشک کردن آن

نحوه اصولی خشک کردن پتو

پس از شستن پتو بسیار مهم  است که آن را خشک کنید تا  از پوسیدگی و یا بو گرفتن آن جلوگیری کنید. برای این کار ۲ راه ساده پیش روی شماست.

خشک کردن پتو در هوای آزاد

یکی از بهترین روش‌های خشک کردن پتو، پهن کردن آن در هوای آزاد و روی بندی بلند است. برای پتوهای پشمی بدلیل اینکه امکان آسیب به بافت آن بیشتر است بهتر است از روش زیر استفاده کنید.

استفاده از حوله

در این روش ابتدا پتو را تا زده و سپس یک یا دو حوله، بسته به اندازه آن، بین پتوی تا خورده قرار دهید تا آب پتو به‌صورت کامل جذب حوله شود.